21 Kasım 2012 Çarşamba

Seramik ÇalışmasıKara kalem çalıştığım bu çiçeği kenarlarından kesip hamurun üstüne kalıp oluşturduktan sonra  istediğim gibi çiçeğinde yönünü baz alarak elimle şekil verdim Kullandığım hamur biraz kötü çıktığından istediğim gibi olmadı ama yinede bir şekilde değerlendirdim. Düz bir tabağı krem rengine boyadıkatn sonra stencil tekniği ile desenler yaptım. Ve çiçeği silikon tabancasıyla yapıştırdım boyutlu boncuk boya ilede çiçekler etrafından geçtim. Ve kurumaya aldım .


 Bu lambayıda geçenlerde ikeadan aldım ve çok memnun kaldım. 10 tl. Fotoğraf çekerken ve çalışırken çok işe yarıyor. tavsiyedir..
Hoşçakalın...

İğne Oyaları ve İğneliğim
Ahşap boyama 4

Merhabalar..Bu postta ahşap boyamada kullandığım malzemeler ve tekniklerle ilgili bilgi vereceğim.Ham olarak aldığım bu tepsiyi öncelikle heryerini zımparaladım. Sonra iki kat bordo akrilik boya ile boyadım. Aldığım kolay transferleri göz kararı yapıştırdım. Kolay transfer hobi malzemelerinde satılan bir malzeme. Boyut olarak birkaç çeşidi var. Ben marka olarak yine cadence aldım tanesi 1,5 tl. Sonra çiçeklerin kenarından simle geçtim. Ve en son mat vernikle vernikledim. Kendisi canımm arkadaşıma hediye edildiler:))
Bu çekmeceli dolap boyama açısından değilde renk seçiminden kaynaklanan bir kaç zorluk yarattı. Önce akrilik beyaz boya ile boyadım fakat fırça izi kaldığından bu sefer mat beyaz sprey boya aldım ve onunla devam ettim. sonra kenarlarına ve yanlarına altın rengi mum eskitme yaptım. Onuda beyazın üzerine tek kat altın rengi yaldızlı boya ile boyadım ve mum ile aynı yönge geçişler yapıp tekrar beyaz boya ile boyayıp istediğim yerleri zımparaladım. Aslında renk uyarmı bilemedim fakat görüntü güzel oldu. Trasferleride uyguladıktan sonra istediğim şekilde boyutlu boncuk boya ile desenler yapmaya çalıştım ve en son olarak vernikledim. Kendisi yine hediye edilmiştir.:)))Bu tepsidede uyguladığım teknik yukarıdaki ile aynıdır. Bu da anneme hediye:)))

12 Kasım 2012 Pazartesi

Seramik Kolye UçlarımFikir vermesi açısından yayınlıyorum. Sevgiler. . .
Silgiden Stamp Yapımı

Merhabalar... Bir süredir yeni birşey paylaşamadım, elimde bitmesi gereken bir kaç çalışma var onları tamamlamaya çalışıyorum. Baktım daha bitmeyecekler bende arada başka şeyler deniyorum. Bugünde silgiden stamp yapmayı fotoğraflarla anlatabildiğim kadar göstereceğim. Normalde 15 tl den aşağı fiyatta stamp göremedim sitelerde. Şu andada acil bir ihtiyaç olmadığından silgiden denemek daha mantıklı ve uygun

Malzemeler
. Silgi( yumuşaklarından seçerseniz daha kolay oluyor)
. Falçata
. Keçeli kalem
. Çok gerek olmadı ama seramik için kullandığım modelleme malzemelerinide eğer falçatam olmasaydı kullnabilirdim.


İlk önce keçeli kalemle deseni silgiye çizdim. Aslında daha farklı bir şekildede yapılabilir kopya kağıdı kullanarak daha komplike bir desenide silgiye çizebilirsiniz. Ben kolay desenler seçtim olur mu olmaz mı bilemedim


sonra çizdiğim desenin çevresinden dikkatlice falçatanın ucuyla geçiyorum. Zor gibi duruyor ama silgi yumuşak olunca problem yok.


Deseni ortaya çıkarmak için silginin kenarlarını,  kalbin çevresini falçatayla kesiyorum.İşte bu kadar. İstediğiniz deseni çizip kesip stamp olarak heryerde kullanabilirsiniz. Siyah akrilik boyayı önce fırçayla herhangi bir kağıdın üstüne yedirdim. Sonra stampları o kağıda iyice bastırıp heryerin boyanmasını sağladım. Ve bastım mühürü:))))


Birsüre stamp yapmaya devam edeceğim sanırım çok sevdim çünkü.Hoşçakalın..)

9 Kasım 2012 Cuma

Çalışmalarımla İlgili Detaylı Bilgiler

Herkese merhaba. Bir süredir post yayınlamadığım için tembellik yaptığımı düşünmeyin sakın:)) Arı gibi çalışıyorum akşamları. En kısa zamanda da yaptıklarımı paylaşacağım..:) Bu yazıyı sevgili Özge Hanımın isteği doğruldusunda yayınlıyorum. Yaptığım seramik çalışmaları ile ilgili bilmek istediği birkaç soru varmış Öncelikle yaptığım şeyleri kendi kendime internetten araştırarak, yine internetteki videolardan yararlanarak öğrendiğimi belirtmek isterim. Gönül isterdiki kursada gideyim ama zamanım olmadığından ancak bu şekilde oluyor. Son iki aydır bilmediğim ne kadar çok şey varmış diyebildim. Fazla uzatmadan konuya geçeyim;

Kullandığım Seramik hamurları

İlk yaptığım çalışmalarda seramik hamurunu internetten aldığım bir tarifle kendim yapmıştım. Tarifi azaltıp çoğaltabilirsiniz. Bu kadarlık malzemeden orta boy patates kadar birşey çıkıyor. Çok sert bir hamur elde etmeniz lazım içine su kaçırmamanız gerekiyor
Malzemeler bunlar;
. 1 su bardağı un, 
. 1 su bardağı tutkal
. 1 tatlı kaşığı sıvı yağ
 Hepsini bir güzel karıştırıp yoğurup hamura istediğimiz şekli veriyoruz. Bu hamur yaklaşık 24 saatte hava ile kuruyor. Ve gerçekten çok sağlam oluyor. Tarifin aslı ise burada
Sanırım üşengeçliğimden olsa gerek hamur yoğurmak beni yorduğu için hazır hamurları denemek istedim.:) Her seferinde farklı fiyatta değişik hamurlar aldırm. Marka olarakilk hamur DAS , Artdeco, iki seferdirde Darwi markasını kullanıyorum. Seramik hamuru olarak geçiyorlar. Hepsinde beyaz olanları tercih ettim boyaması kolay olsun diye.  (Arada markasız hamurlarda alıp kullandığım oldu). Bu hamurların fiyatları genelde birbirine yakın 500 gr hamuru 6tl 7tl ye bulabilrisiniz. Ben genelde 1000 gr olanlardan alıyorum. Az gibi düşünmeyin yapacağınız şeyler büyük şeyler değillerse çok sayıda obje çıkıyor. Ben bu hamurlardan çiçek, yaprak, kolye ucu, panolar, mağnetler, biblolar, aklınıza gelebilecek çoğu şeyi yapabiliyorum. Hepsinin kuruma süresi 24 saattir. Hava şartlarına göre daha çabuk veya geç kururduğuda oluyo oda sıcaklığında 24 saat. Fırınlanmıyor.

Kullandığım Boyalar ve Fırçalar

Boyamasını ise akrilik boyalarla yapıyorum. Boyada yine biraç deneme sonucu marka olarak Cadence ye karar verdim. Çok güzel kapatıyor ve renkler daha canlı fiyatları ise 120ml için 4 tl. Her tür yüzey boyayabiliyorum. Cam seramik, ahşap, metal kullanım alanı geniş. Her Bauhaus'a gittiğimde muhakkak bir kaç renk alıyorum hepsini birden almak istemiyorum ne lazımsa şimdilik onu alıyorum. Renk karıştırma işleminide yaptım fakat her karıştırmamda aynı rengi elde edemediğim için tek kullanımlıkbir renk aramıyorsam ara renkleride alıyorum. Fırça olarak yine cadence markası alıyorum hem uygun hem kaliteli .Kalıplar

Yaptığım objelere şekilleri genelde kalıp kullanmadan elle çizerek veriyorum. Örneğin yapraları hamuru açıp üstüne kürdan gibi ince birşey ile  çizdikten sonra kretuar(falçata) ile kesip düzeltip kurumaya alıyorum. Normalde çizim yapabiliyorum ama çizdiğim şeylerin çoğu birbirinin aynı oluyor. Bu yüzden son birkaç çalışmamı kalıp kullanarak yapıyorum. Hem çok pratik hem çok daha az hamur kullanmamı sağlıyor hemde farklı bir görüntü ve gerçeklik kazandırıyor. Gülleriçin kalıp kullanmıyorum çünkü yok:)) olsa belki onuda kalıp ile yapabilirim. Fakat kalıpların fiyatları biraz pahalı o yüzden çok kullandıklarım için aldım. Marketlerde bulabileceğiniz pasta kurabiye kalıplarındanda değişik modelde olanlardan alıyorum onlar çok uygun oluyor.


Seramik modelleme malzemeleri

Yaptığım objelerin üstüne kenarına köşesine herhangi bir desen doku çizik vs.oluşturmak istersem kullandığım malzemeler bunlar hepssinin toplam maliyeti 15 tl. Gerçekten çok lazım oluyor. Çaykaşığı denedim kürdan denedim iğne denedim ama bunlar bu iş için yapılmış olukları için istenilen etiyi daha güzel verebiliyorum. Birde tabiki parmaklarımı kullanıyorum  :)))


Tedarik

Bütün bu malzemelerimi sadece iki yerden alıyorum. Hem bilindik hem güvenilir birincisi üşenmezde gidersem Bauhaus diğeride bu site de  aradığınız herşey var üstelik bugün sipariş verdiğinizde kargoya yetişirse ertesi gün malzemeler sizde. Yinede ben görerek alırım diyorsanız mısır çarşısının üst tarafındada hobi malzemeleri satan yerler var..Yine binbirçeşit mağazalarında kafama uyan uygun  birşeyler olursa almıyor değilim.  Unuttuğum birşeyler var mı bilmiyorum ama onlarıda bir sonraki postumda yayınlarım. Şimdilik hoşçakalın..

1 Kasım 2012 Perşembe

Bez Çantam ve Etamin Pamukluk

Çok beğendiğim bez çantalardan bende yaptım sonunda.  Sanırım daha çok yapacağım çeşit çeşit. Nasıl yapıldığına yabancı bir blogdan bakmıştım fakat linkini bulamadım malesef şimdilik sadece resimleri paylaşıyorum bir dahakine kendim yaparken fotoğraflayacağım. En çok fermuarda zorlandım ama oda oldu şükür.Buda etamin pamukuğum. Çarpı işini çok seviyorum.:))Sevgiler...

Ahşap Boyama 3

Bunları ne kadar becerebildim bilmiyorum ama boyama yapmak hakikaten zor:) fırça izi kalıyor kapanmıyor derken sonunda becerdim sanırım. Fikir olması açısından da bayramda yaptığım boyamaları paylaşıyorum.

Ahşap Peçetelik
Rengini çok beğendiğim bu peçeteliğin üst kapağına ilk başta çatlatma tekniği uyguladım fakat ben meraktan çatladım ama o malesef çatlamadı:)) Kaçtır deniyorum şu çatlatmayı bir türlü yapamadım:). Bende dedim üst kısmına stencil uygulayayım . Altın rengi su bazlı boya ile stencil fırçası kullanarak boyadım.Çiçeklerin kenarlarınıda boyutlu boncuk boya ile geçip rastgele çizikler attım. Sonrada verniklendim.


                                      
Ahşap Kalemlik
Bordo renge iki kat boyayıp üstüne kağıt dekopaj yaptım. Yine boyutlu boncuk boya ile etrafından geçtim. Kenarlarınada bakır parmak yaldız sürdüm.


                                       
Ahşap Minik Sandık
Bu sandıkta mumla eskitme tekniği uyguladım en alt  bordo rengi ara renk yaldızlı bir boya ile boyadım üstüne tek kat mum sürdüm ve en son yine bordo rengi ile boyadım. Kapağınada peçete transferi yaptım. En üstünede yine çatlatma tekniği uyguladım ama oda çatlamadı:) bende öylece bıraktım verniklemedim. Verniklemeyi sevmiyorum:))
Burada kullandığım malzemeleri sırf bu boyamalar için almıyorum. Her gittiğimde tek tük gözüme çarpan işime yarayacak uygun şeyleri almaya çalışıyorum ve aldıklarımıda kullanıyorum. Daha az malzemelerlede çok güzel işler çıkabilir.

Sevgiler....