28 Ekim 2012 Pazar

Dekoratif Aksesuarlar

Herkese merhaba...:)
Bir haftadır bitirmeye çalıştığım dekoratif aksesuarlarımı sizinle paylaşmak istedim. Yapım aşamalarını çok fazla fotoğraflayamasamda ugludağım teknikleri anlatınca yapımı hiçta zor olmayan şık takımlar hazırlanabilir. Gerekli olan malzemeler ise;

. cam obje
. akrilik boya
. kağıt doku yapmak için herhangi bir kağıt
. tutkal( normal tutkalda olabilir ben dekopaj tutkalı kullandım)
. seramik güller, yapraklar (hazırda satılanlar var ben kendşm yaptım daha ucuz oluyor)
. parmak yaldız( renk antik altın) herhangi bir yaldızlı boyada kullanılabilirsinz ama bu daha kullanışlı bence
. mat vernik

Öncelikle tabaklara ve vazoya kağıt doku tekniği uyguladım resimdende anlaşılabildiği gibi kağıdı ilk önce elimle iyice buruşturdum sonra açtım tabağı iyice tutkalladıktan sonra kağıdı yapıştırdım. Kurumasını bekledim. Sonra kurudukça ne kadar sertleşmesini istediğsem o kadar heryerini  tutkalladım.


 Bu beklemeler esnasındada hava ile kuruyan seramik hamurlarımdan güller ve ona uygun yapraklar yapmaya çalıştım. (yapraklar kalıp kullanılarak yapıldı) tutkalın kuruması seramik güllerin kuruması bir de benim yorgunluğum derken belki daha çabuk bitecek objeler ancak bugün bitti:)) Daha sonra tabaklarımı, güllerimi, yapraklarımı siyah renge boyadım. İyice kuruttum. Sonra gülleri istediğim gibi silikon tabancasıyla yapıştırdım. Buradaki en zor işlem burası hangini nereye koysam diye düşünürken olmadı değiştir falan baya zaman aldı neyseki yerlerini buldum:))


Yapıştırma işlemi bittikten sonra mat vernikle vernikledim.      Parmak yaldız çalışmasından sonra kesinlikle vernik sürülmezmiş, bu yüzden vernik işlemi önce yapılacak. Vernikleme işlemide bitip objeler kuruduktan sonra parmağımla yaldızı nerenin parlak görünmesini istiyorsam oraya uyguladım. Kuru ve yumuşak bir fırça yardımıylada bir güzel parlattım. Bence fena olmadı. Ayrıca bu konuda yardım aldığım seramikhobisetlerine 'de çok teşekkür ederim verdiği bilgiler çok faydalı oldu. Son halleri aşağıdaki gibidir. Renkler tercih konusu olup koyu renklerde yaldızın daha güzel durduğunu belirtmek isterim. Sevgiler...

27 Ekim 2012 Cumartesi

Ödüller

     Herkese günaydın benimde artık bir ödülüm var:))) Sevgili blog arkadaşım Peşkir sağolsun beni ödüle layık görmüş. Tekrar çok teşekkür ederim. Amaç izleyici sayısı 200 ün altında olan blogların tanıtımını yapmak bende aşagıda severek izlediğim blogların listesini yazıyorum.Benim ödülümde bu arkadaşlarımın. Herkese hayrlı bayramlar olsun...

http://gozluk-handmade.blogspot.com/
http://uniqueideas2012.blogspot.com/
http://betty123426.blogspot.com/
http://neslihanmetin.blogspot.com/

Evet arkadaşlar buda sembolik ödülünüz...

20 Ekim 2012 Cumartesi

Seramik Pano

           Merhabalar. Bu da en son çalıştığım seramik panom. Ebat olarak biraz büyük olsun istedim. Yine hava ile kuruyan seramik hamuru kullandım. Aslında taban için kullandığım parçanın düz olması gerekiyordu fakat nedense akşam baktığımda dalgalanma olmuştu:)) Atmadım tabiki:))
          
            Harflerin kalıpları dosya kağıdına bilgisayarda büyük ebatta love yazısı yazdım. Çıktısını alıp harfleri kenarlarından kestim açtığım hamurun üzerine kağıtları koyarak hamuru kestim. Kurumaya bıraktım. aslında yapım aşamalarını fotograflamak istiyordum fakat o kadar geç vakitte yaptımki üşendim:))

            Duvar görüntüsü vermek istedim ne kadar başarılı oldu bilemem ama benzedi sanki. Önce her yerini beyaza boyadım sonra gri rengi parmaklarımla sürdüm aralara gelmemesini sağladım. O yüzden alacalı göründü. en sonunda parçaları slikon tabancasıyla yapıştırdım. Bu kadar:)))11 Ekim 2012 Perşembe

Takı Kutusu


Merbaha..  Geçenlerde yaptığım takı kutusu gözüme göründükçe hoşuma gitmemeye başlamıştı:))) Bende tekrardan elden geçirdim; eski hali ilk yayınlarım arasında vardı. Burada ise mum ile eskitme tekniği denedim bu da benim için bir ilk tabiki. Sanırım bu bir öncekinden daha iyi oldu.  Önce alttaki koyu renk üzerine  aynı yönde tek kat mum sürdüm, üstünü iki kat akrilik beyaz boya ile boyadım. Biraz kuruduktan sonra ise zımpara ile tek yönde tek sefer zımparaladım. Bu kadar süslemesi tercihinize kalmış. En son sprey vernikle vernikledim. Bu teknik hem yapılış açısından kolay hemde çok ilgi çekici bir zemin oluşturmayı sağlıyor.


10 Ekim 2012 Çarşamba

Eski Baharatlıklar...

Merhabalar...

Bu baharatlıklar çokk uzun zamandır bir köşede bekliyordu. Boyadım, vernikledim bir de seramik hamurundan yaptığım güllerimi yereştirdim. Çok şirin biblolara dönüştüler... Sevgiler...


7 Ekim 2012 Pazar

Bardaktan Saksıya....

Selamlar.. Bu dardak bu hale nasıl geldi aşağıda aşamalı olarak anlatacağım:))


Önce bir miktar tutkal ve alçıyı bir kabın içinde karıştırdım. (Ölçüler göz kararıdır) Sonra bardakların etrafını bu karışım ile iyice sıvadım.
Sonra bardakların etrafına peçeteleri sardım hem daha sağlam hemde doku oluşturması açısından. Bu işlemi burada kurumaya bırakabilirsiniz fakat ben peçetenin üzerine alçıdan tek kat daha sürdüm. Sonra kürdan ile çizikler attım.
Yaklaşık yarım saate kurudular. Sonra hardal rengi boya ile boyadım. Üzerine eskitme verniği sürüp sildim. Ve kurumaya bıraktım. Saksının yapımı bu kadar süslemesi sizin zevkinize kalmış.
 Ben saksının etrafına kurdele çevirip beyaz boya ile puantiyeler yaptım. Ve içine seramikten yaptığım çiçekleri boydum. Çiçeklerin bu şekilde durması için içlerine çiçek süngeri koyup çiçekleri onun üzerine batırdım.

6 Ekim 2012 Cumartesi

Etamin İşlerim

Seramik Hamurundan Magnetler


Merhabalar..
Seramik hamuruyla ilgili çalışmalarım devam ediyor. Şimdide hamur kabartma tekniğinden esinlenerek buzdolabı magnetleri yaptım


 Öncelikle hamuru istediğim incelikte merdane yardımıyla açtım. Sonra kestiğim kağıtları hamurun üzerine dekopaj tutkalı ile yapıştırdım.


 Desene göre hamuru dikkatlice kestim. Sonra kenarlarını düzelterek kurumaya bıraktım. Kuruduktan sonrada tek kat vernik sürerek, arkalarınada mıknatısları yapıştırdıktan sonra kurumaları için buzdolabına astım.

5 Ekim 2012 Cuma

Krem kutusunun yeni görüntüsü..

Kutu öncesinde saç kremi kutusuydu.Kapagın rengini beğendiğim için hiç boyamadım sadece üstüne kırmızı puantiyeler yaptım. Alt kısım siyah renkti onunda üstünden üç kat kırmızı boya ile geçtim. Rengi koyu kırmızı oldu. Gülü ise daha önceden seramikten yapmıştım. Kısmeti burasıymış. Onuda kırmızıya boyadıktan sonra kapağa sıcak slikon ile yapıştırdım. En son olarakda verniklendi.